x
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?

Hızlı Teklif Almak için Aşağıdaki Formu Doldurun

Search Console Kullanımı
Buradasınız: Anasayfa / Bilgi Portalı
30 Ocak 2022, Pazar
Search Console Kullanımı
Search Console ile internet siteniz ve sitenizin Google üzerindeki görünürlüğünü arttırmak adına her şeyi Search Console üzerinden yapabilirsiniz. Detaylarına geçmeden önce Search Console’u kullanarak yapabileceklerinize göz atmak istiyorsanız, aşağıdaki mini listemize göz gezdirebilirsiniz. İnternet sitenizin sahipliğini doğrulayabilir ve bir site haritası gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz site haritasının hatasız olup olmadığını yine Search Console üzerinden doğrulayabilirsiniz.
Search Console Kullanımı

Search Console ile internet siteniz ve sitenizin Google üzerindeki görünürlüğünü arttırmak adına her şeyi Search Console üzerinden yapabilirsiniz. Detaylarına geçmeden önce Search Console’u kullanarak yapabileceklerinize göz atmak istiyorsanız, aşağıdaki mini listemize göz gezdirebilirsiniz.

İnternet sitenizin sahipliğini doğrulayabilir ve bir site haritası gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz site haritasının hatasız olup olmadığını yine Search Console üzerinden doğrulayabilirsiniz.

Googlebot’un internet sitenize ulaşıp ulaşmadığını görebilir, tarama oranı istatistikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

İnternet sitenizi arama motorlarının daha rahat bulabileceği bir robots.txt dosyası hazırlayabilir, bu dosya aracılığıyla Google tarafından arama sonuçlarına alınmasını istemediğiniz sayfaları belirleyebilirsiniz.

Sitenizin gelen ve giden bağlantılarını görüntüleyebilirsiniz.

Google’ın sitenizi taramaya ilişkin sorun yaşadığı sayfalardan veya sitenin tamamından haberdar olabilirsiniz.

Google aramalarında sitenizin hangi arama terimleri arasında listelendiğini görebilirsiniz.

Siteniz için tercih edilen alan adı sürümü tercihini yapabilirsiniz. Arama motorlarında sitenizin orneksite.com mu yoksa www.orneksite.com şeklinde mi görünmesini istediğinize karar verebilirsiniz.

Google tarafından sitenize uygulanan manuel spam ve diğer işlemlerden, cezalardan haberdar olabilirsiniz. Yine bu manuel işlemlerin sonuçlandırılması için nasıl bir çözüm yolu uygulamanız gerektiğini öğrenebilir ve değişikliklerinizi Google ekibine bildirebilirsiniz.

Rich Cards menüsüne erişebilirsiniz.

İnternet sitenizin yaşadığı olası güvenlik problemlerinden haberdar olabilirsiniz. İnternet siteniz hack’lendiği veya Malware saldırılarıyla karşı karşıya kaldığında, Google bunu farkederse Search Console aracılığıyla size bildirebilir.

Anlayacağınız, Google Search Console internet sitesini Google’da temsil etmek isteyen herkes için faydalı ve zorunlu bir ihtiyaçtır.

 

Google Search Console ile Sitemap Gönderme

Sitemap veya Site Haritası dosyası, arama motorunun web botlarına, internet sitenizi nasıl organize ettiğiniz ve içerik türleriniz hakkında önemli bilgiler sunar. Site Haritası dosyası; sitenizin metadata’sı, görseller ve video içeriklerin yanı sıra sitenizin ne sıklıkla güncellendiğini botlara bildirir.

Site haritanızı Search Console’a göndererek, Google’ın sayfalarınızı tarama işini garantiye alabilir ve Google botlarının işini kolaylaştırabilirsiz. Doğrulanmış bir internet sitesi için Search Console üzerinden site haritası göndermek tamamen insiyatifinize kalmıştır. Bir site haritası oluşturmak ve göndermek size fayda sağlayacak ancak aksinin olması ceza almanıza neden olmayacaktır.

Search Console’a Sitemap göndermeden önce, sitenizin Search Console’a eklenmiş ve doğrulanmış olduğundan emin olun. Ardından:

 

Google Search Console

 

  1. Doğrulanmış internet sitenize Search Console üzerinden erişin

  2. Sol taraftaki menüden “Tarama” sekmesinin altından “Site Haritaları” bölümüne tıklayın.

  3. Sağ üst köşeden “Site Haritası Ekleme/Test Etme” butonuna tıklayın, site haritanızı yazdıktan hemen sonra “Test” butonuna tıklayın. Site haritanızda bir sorun görünmüyorsa “Gönder” butonuyla site haritanızı Google’a gönderin.

Search Console Üzerinden robots.txt Test Aracı’nı Kullanmak

Web sitenizin olaması demek, tüm sayfalarınızı Google’ın tarama botlarına açmak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. İsterseniz bazı sayfaları veya dizinleri Google’ın arama motoru botlarından uzak tutabilirsiniz. Bunun için Search Console üzerindeki robots.txt Test Aracı’nı kullanabilirsiniz. Robots.txt dosyası içinde index almasını istediğiniz parametreleri belirtmeniz, Google’ın istemediğiniz sayfalarınızı index almasını engellemek için yeterli olacaktır.

Robots.txt Test Aracı’na doğrulanmış bir Search Console mülküne girdikten sonra sol menüden Tarama > robots.txt Test Aracı bölümü üzerinden erişebilirsiniz. Bu bölümde, ekrana gelen sayfa size güncel robots.txt dosyanızı getirecektir. Aynı zamanda Google, robots.txt dosyanıza ilişkin eğer olası bir hata veya uyarı saptarsa bunu size bildirecektir.

 

Robots.txt dosyanızın alt bölümünde yer alan boşluktan bir URL’nin engellenmiş olup olmadığını kolayca test edebilirsiniz. Eğer robots.txt dosyanızı düzenlemek istiyorsanız, buradan yapacağınız değişiklikler yeterli olmayacaktır. Sitenizin ana dizinindeki robots.txt dosyasına ulaşmalı ve değişikliklerinizi bu dosya üzerinde yapmalısınız.

Robots.txt, internet sitenizin daima ana dizininde yer almalı ve adı “robots.txt” olmalıdır. Başka bir dizine yerleştirdiğiniz veya adını değiştirdiğinizde robots.txt dosyası geçerliliğini yitirecektir. Sitenizin tamamında geçerli olan tek bir robots.txt dosyası olabilir. Orneksite.com/ornek-kategori/robots.txt dosyası, örnek kategori bölümüne hükmedemez. Tüm değişikliklerin ana dizindeki tek robots.txt dosyası üstünden yapılması gerekir.

Google Gibi Getir Nasıl Kullanılır?

Search Console’u en çok ziyaret etmemizin nedenlerinden biri Google Gibi Getir özelliği. Eğer siteniz üzerinde köklü bir değişiklik yaparsanız, ya da yeni yayınladığınız bir içeriği hızlıca Google’a bildirmek isterseniz Google Gibi Getir (Fetch as Google) özelliğini kullanabilirsiniz.

Google Gibi Getir özelliğini kullanmak için:

Google Search Console

  1. Doğrulanmış Search Console mülkünüze giriş yapın.

  2. Sol menüden Tarama > Google Gibi Getir bölümüne ulaşın.

  3. Eğer sitenizde kapsamlı bir değişiklik yaptıysanız, site adresinizin yanında kutucuğu boş bırakın. Index almasını istediğiniz veya Google tarafından hatasız tarandığından emin olmak adına Google Gibi Getir kullanıyorsanız, URLadresini yazın. Önce “Getir” butonuna tıklayın. Getirme işlemi başarılıysa isteğin yanında beliren “Dizine eklenmesini iste” butonuna tıklayın.

Google Gibi Getir aracının öncelikli amacı sitenizin Google botları tarafından sorunsuz taranabildiğini teyit etmektir. İkincil amacı ise sitenizde yaptığınız değişiklikleri hızlıca Google botlarının size gelmesini beklemeden bildirmektir. Google Gibi Getir’i kullanarak yeni açılan internet sitelerinizin daha hızlı Index almasını sağlayabilirsiniz.

Peki, Google Gibi Getir yapmanın zararı var mı? Her eklediğimiz içeriği Google Gibi Getir yöntemiyle hızlıca Index’letebilir miyiz?

Onlarca webmaster bu aracı hızlı Index almak için kullanmasına rağmen henüz bilinen bir dezavantajıyla karşılaşılmadı. Google’ın referans kaynaklarında da uzun süreli kullanımın site SEO performansı üzerinde zararı olacağını belirten bir maddesi yer almıyor.

Search Console ile Tarama Hataları

Hiçbir webmaster sitesine ilişkin bir şeylerin ters gitmesini ve hata olmasını istemez. Bazen siz farketmeseniz bile internet sitenizde çeşitli hatalar meydana gelebilir. Birinin bunu keşfedip, size bildirmesini beklemek yerine Search Console’u kullanarak sitenizdeki tarama hatalarından haberdar olabilirsiniz.

Sitenizdeki hataları kontrol etmek istiyorsanız:

  1. Search Console üzerinden doğrulanmış mülkünüze giriş yapın.

  2. Tarama > Tarama Hataları bölümüne girin.

Eğer sitenizle ilgili olası bir hata varsa bu bölümde hataların panele yansımış olacağını göreceksiniz. Hata veya şüpheli kaydın üstüne basarak hatanın neden meydana geldiği ve nasıl giderileceği hakkında bilgi alabilirsiniz. Hatayı giderdikten sonra düzelttiğiniz hataları seçip “Düzeltildi Olarak İşaretle” butonuna tıklayarak hataların düzeltildiğini Google’a bildirebilirsiniz.

Tüm bunların dışında Google Search Console üzerinde sizi daha birçok özellik bekliyor. Search Console’un Türkçe olması ve sizi yönlendirmesiyle kalan bölümleri nasıl kullanacağınızı kendiniz öğreneceksinizdir. Yine de eksik kalan bölümler için uzmanlarımızın sorularınıza yanıt vermesini sağlayabilirsiniz.

 

 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
BALKAN AJANS CANLI DESTEK
İşiniz için en uygun ekip arkadaşımız ile iletişim kurabilirsiniz.
Web Gelistirici
Müşteri Temsilcisi
Tüm genel sorular ve bilgi alma.
Şuan AKTİF
Seo Danismani
Teknik Destek
Teknik sorular ve destek .
Şuan AKTİF
Balkan Ajans Reklam Uzmani
Muhasebe
Ücretlendirmeler ve diğer konular.
Şuan AKTİF